Регионалната библиотека в Стара Загора пак протече

За кой ли път през последните три години, откакто Регионална библиотека “Захарий Княжески” е в новата си сграда, при проливни дъждове и топене на сняг стават големи поразии. Вчера храмът на знанието отново протече. Наводнени са четвъртият етаж, където е книгохранилището, и читалнята на втория етаж. Безвъзвратно загубени са десетки ценни книги и единствени течения на подвързани вестници от предишни години, както и броевете от 2010 г.

На всички възможни места вчера имаше разпрострени книги и вестници, за да се сушат. На местата на течовете са подложени кофи, корита и парцали. Библиотекарките са въоръжени с кърпи и периодично подсушават стилажите и стените. Особено е опасно на четвъртия етаж, където течовете са по кабели и електрически инсталации. Още по-неприятно е, че водата избива на различни места в сградата и не се знае къде може да стане голяма беля.
Тъй като все още снежната покривка е голяма, е невъзможно човек да се качи на покрива и да изрине снега. През лятото е правена “профилактика” с подръчни материали. Заковани са отпраните ламарини, почистени са листата, клоните и боклуците, т.е. всичко, което може да се стори по поддръжката и на “честна дума”.
Сагата с течовете започна още преди пренасянето на библиотеката на новото място. Водена от желанието да се пребазира най-голямата библиотека в града и областта, администрацията на д-р Евгений Желев пренебрегна факта, че покривът е правен преди 30 години и е напълно компрометиран. Дори неспециалистите знаят, че основният ремонт на един дом започва винаги от покрива. В случая обаче това не е съобразено. Обяснения ще се намерят дузина, само че сега други берат ядове, а основните губещи са гражданите на Стара Загора.
Десетки са докладните, написани от директорката Снежана Маринова до общинската администрация за предприемане на неотложни ремонтни действия. Отговорът досега през годините и от вчера е, че няма предвидени средства, които при направените сондажи са около 250 000 лева.
“Завързаният” проблем идва от факта, че петият етаж на сградата, която е общинска собственост, е разменен с държавната собственост – концертна зала и прилежащи помещения – фоайета и гримьорни на т.нар. Синдикален дом. Преди повече от две години има решение на петия етаж на бившия партиен дом да се разположи Административният съд. Доколкото е известно, преминали са процедурите по търгове и избиране на строителна фирма. В договора за размяна на имотите е записано задължението на Административния съд да направи основен ремонт на покривната конструкция. Да, ама не!
След направените сондажи вчера става ясно, че за 2010 година пари за реконструкция и ремонт на петия етаж, т.е. за Административния съд – няма. Така реалната перспектива е течовете да продължат и през тази, и през следващите години, пише вестник Старозагорски новини.
Последната надежда на Снежана Маринова е намесата на депутата от ГЕРБ Живко Тодоров. Той е поел ангажимент за спешен разговор с кмета на Община Стара Загора проф. Светлин Танчев за изясняване и решаване на проблема. От друга страна, ще търси позицията и действията на министрите на правосъдието и на труда и социалната политика, тъй като и двете институции – Административен съд и Национален осигурителен институт, са държавни институции, зависими от тези министерства.
Докато те се разберат (дай Боже), кой знае колко безценни библиотечни издания ще бъдат похабени?!



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам