Само 1,3% от евросредствата по оперативните програми са усвоени

Изключително нисък е процентът на усвояване на средства по оперативните програми на ЕС – разплатени са едва 1,3 процента от всички разполагаеми средства от ЕС, отчете председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев на изнесено заседание на комисията в Правец. Комисията представи доклада за миналата година, който обхваща 21 програми, финансирани с европейски пари.

България е единствената страна в ЕС, която е с два пъти върнати Оценки за съответствие и все още е без нито една одобрена оценка, сочи докладът. Според данните в него, при оперативните програми съществува значително разминаване между договорените 1,4 млрд. евро и реално изплатените средства – 72 млн. евро. Има реален риск да не се усвои голяма част от предоставената от ЕК предприсъединителна помощ – основно по програма ИСПА, пише вестник Земя. Случаи на конфликт на интереси, на обжалване на обявените процедури, бавен процес на плащане на бенефициентите, но и завишени стойности на кандидатстващите проекти са сред другите проблеми. Друга забележка по работата с еврофинансиранего са тежките административни процедури. Незадоволителен е и броят на инфраструктурните проекти, по които реално е изпълнено строителство.

* * *

Има риск България да загуби 650 млн. евро по програма ИСПА, пише в доклада на комисията. По ИСПА се реализират големи инфраструктурни проекти, а срокът за действие на програмата скоро беше удължен до края на 2010-а. Десет са рисковите проекти в сектор “Околна среда” на стойност 331.2 млн. евро. Това са водните проекти в София, Сливен, Смолян, Варна, Балчик, Шумен и Кюстендил, както и проектите за изграждане на депа за отпадъци в Монтана, Русе, Севлиево, Силистра и Созопол, пречиствателната станция за отпадни води в Търговище и регионалният център за управление на отпадъците в Кърджали. В областта на транспорта като рискови са посочени жп линията Пловдив – Свиленград (305.3 млн. евро), строителството на моста над Дунав при Видин – Калафат (174.8 млн. евро) и магистрала “Люлин” (148 млн. евро).
Забавено е и изпълнението на оперативна програма “Околна среда”. И ако в сектор “Води” има сключени договори и започнато изпълнение на проекти, то в сектор “Отпадъци”, където тече наказателна процедура срещу България, все още не е започнало изграждането на нито едно от 23-те регионални депа.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам