Борис Комитов: До 2030 г. на Земята ще става все по-студено

До 2030 година ще има рязко, дълбоко застудяване. Затоплянето на климата ще започне отново около края на 21-ви век. Т.е. Най-дълбокото застудяване, най-големият спад на температурите ще се случи до 2030 г. и много силно ще бъде изразен в Северното полукълбо. Ще има сухи лета, които ще се запазят до 2012 – 2013 г., но вероятно не толкова горещи, прогнозира ст.н.с. д-р Борис Комитов от института по астрономия при БАН.

– Д-р Комитов, в летаргия ли е Слънцето? Спи ли, че става толкова студено?

– Става въпрос за продължителен период на ниска слънчева активност. Още от края на 90-те години на миналия век на страниците на вестник Национална бизнес поща сме говорили за векови слънчев минимум, фактически той започна през 2006 г., когато се оказа, че слънчевият 11 -годишен минимум задълба повече, отколкото е нормално, с един период от почти 700 дни без петна -между 2004 г. до края на 2009 г. Това е пряка индикация, че действително започва свръхвекови слънчев минимум. Освен това в продължение на две години (2008 – 2009 г.) НЯМАМЕ ПОЧТИ НИКАКВИ МАГНИТНИ БУРИ – това са процеси в Земята, но обусловени от Слънцето. Слънчевият вятър, който се оказа много по-слаб, сочи към един много дълбок 11-годишен слънчев минимум, който е характерен за началото на свръхвекови или най-малко на вековите слънчеви минимуми.
Това, което сега можем да очакваме, е един умерен цикъл, даже малко под средната стойност, с максимум през 2013 година.

– Какво ще рече това като температури?

– Палеоклиматичната статистика сочи, че когато настъпват свръхвекови слънчеви минимуми, това означава ПОНИЖАВАНЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА НА ЗЕМЯТА СРЕДНО ОТ ПОЛОВИН ДО 0,7 – 0,8 ГРАДУСА. Т.е. предстои един продължителен период на понижение на средните глобални температури.

– Каква е продължителността на един свръхвекови слънчев цикъл?

– Средната му продължителносте в порядъка на 200 – 210 години – от минимум до максимум и до следващия минимум. ТОЗИ СВРЪХВЕКОВИ СЛЪНЧЕВ МИНИМУМ ЩЕ БЪДЕ 30 – 40 ГОДИНИ. Около 2030 година ще бъде абсолютният минимум.

– А как ще се отрази това на климата?

– До 2030 година ще имаме рязко, дълбоко застудяване. Ще последва период на относително ниски температури и може би още 20 – 30 години със слабо застудяване, т.е. тенденцията ще продължи. Затоплянето на климата ще започне отново около края на XXI век. Т.е. СЕГАШНОТО И СЛЕДВАЩИТЕ ПОКОЛЕНИЯ ЩЕ ЖИВЕЯТ В УСЛОВИЯТА НА СВРЪХВЕКОВИ СЛЪНЧЕВ МИНИМУМ.
Най-дълбокото застудяване, най-големият спад на температурите ще се случи до 2030 г. и много силно ще бъде изразен в Северното полукълбо.
Ще имаме сухи лета, които ще се запазят до 2012 – 2013 г., но вероятно не толкова горещи. След 2013 г. вече летата не само няма да бъдат горещи, но ще бъдат и дъждовни, докато зимите ще бъдат студени спрямо предходните периоди. Най-студените зими ще бъдат към 2020 г. Бяхме малко щастливци дотук със свръхвековия слънчев минимум. Например над Западна Европа 2007-2008 г. стана студено, летата – дъждовни и хладни. Преди ИМАШЕ ТЕМПЕРАТУРИ В КОПЕНХАГЕН, В СТОКХОЛМ от 35 – 38 градуса през 2007 г. Това вече го няма – рядко стигат до 25 – 26 -30 градуса. Последните 3 – 4 години зимите в цялото Северно полукълбо бяха много студени, заради свръхвековия слънчев минимум. Около 2030 – 2035 година говорим за най-дълбоката фаза на свръхвековия слънчево-климатичен цикъл.

– Как да се подготвим за това време?

– Трябва ДА СЕ ПУСНАТ НОВИ МОЩНОСТИ В МАРИЦА-ИЗТОК и то във възможно най-кратки срокове. Но много закъсняхме с АЕЦ Белене и с Южен поток.
В икономически план може да се прогнозира световна криза за продоволствия, енергоносители и електроенергия. В една голяма част от европейските държави и в Северна Америка – Канада и северните части на САЩ, които в момента формират голяма част от хранителния баланс на света, доста добиви ще намалеят. Застудя-ването в Западна Азия също ще доведе до недостиг на ресурси.

Интервю на вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам