Календарът на траките – достижение на европейската цивилизация

На21 декември 2009 г. в 19:47 ч. ще настъпи зимното слънцестоене, когато Слънцето започва да се движи възходящо по посока на небесния екватор и продължителността на деня е най-къса, а нощта е най-дълга. Всички древни календари започват и свършват в Деня на зимното слънцестоене.

Тогава СЛЪНЦЕТО ПРИ ИЗГРЕВА ИЛИ ПРИ ЗАЛЕЗА УВИСВА НА ХОРИЗОНТА, образно казано, и няколко дни не мърда от това място. Затова се казва слънцестоене. Така ще го видим и от Мегалита при казанлъшкото с. Бузовград в Деня на зимното слънцестоене. При залез то застава на върха на един средногорски хълм, който изглежда проектиран върху небесната сфера като могила, пише вестник Национална бизнес поща.
Продължаваме с разказа на д-р Алексей Стоев, известен български архео-астроном, директор на НАОП Ю. Гагарин в Стара Загора… Това улеснява наблюдателя, за да може да си построи съоръжение, от което да приема наблюденията, какъвто е случаят с Мегалита. Той е ориентиран така, че да може да се наблюдава залеза на Слънцето и в Деня на лятното слънцестоене – другата характерна точка. Тогава то зависва и залязва на вр. Триглав. Това са два характерни белега – вр. Триглав в Стара планина и средногорският връх. МЕГАЛИТЪТ Е ОРИЕНТИРАН КЪМ ДОЛИНАТА НА ТУНДЖА (ДРЕВНАТА ТОНЗОС) там, където се намира Севтополис, както и свещените постройки, които наричаме подмогилни храмове и съоръжения.

Мегалитното съоръжение при с. Бузовград е било създадено в края на III и началото на II хилядолетие пр.н.е. Това е краят на каменно-медната (енеолит) и началото на бронзовата епоха. Според етногенезиса, в края на енеолита се формират племената, които по-късно създават тракийската цивилизация. Траките не се появяват от нищото. Те наследяват една блестяща енеолитна цивилизация по нашите земи.
Ако върнем небето в това време, в което мегалитното съоръжение е служило за такива наблюдения, ще се убедим, че Е НЕОПИТНИТЕ ХОРА СА БИЛИ МНОГО  ДОБРИ АСТРОНОМИ. Данни за това има в други енеолитни обекти като пещерата Магура, в пещерите край с. Байлово, където с наблюденията на Слънцето и фазите на Луната се правят сполучливи опити за създаването на такъв календар и са показани в отделни рисунки. В тях се виждат култовете и ритуалите, които са осъществявани в такива значими дни като слънцестоенията и равноденствията.
Гръцки хронисти описват факта, че тракийските астрономи са били толкова добре подготвени, че са били канени в гръцките градове, за да посветят хората в тайните на астрономията. В една гръцка хроника се описва тракийски жрец с име Декеней (Деценей), който ЗНАЕЛ ИМЕНАТА НА ПОВЕЧЕ ОТ 350 ЗВЕЗДИ.
Това означава, че трябва да ги познаваш по небето, да знаеш техните координати, да си им отредил имена и да ги използваш за своите астрономически наблюдения.

От много по-късни времена съществува историята с друг тракийски жрец, пленен от римските легиони. Неговото име е неизвестно, но бидейки в Рим и носейки тези знания, той показва на хората, които тогава поддържат календара, начина, по който ДА СЕ ИЗБЕГНЕ НАТРУПВАНЕТО НА ОНАЗИ ЧЕТВЪРТИНКА ОТ ДЕНОНОЩИЕ в годината, която по това време не може да се измери поради липса на точните механични часовници и се натрупва през годините. Тракиецът предлага календарна структура, която има обикновени години с продължителност 365 денонощия.
ВСЯКА ЧЕТВЪРТА Е ВИСОКОСНА, КОЕТО ОЗНАЧАВА, ЧЕ ИМА 366 ДЕНОНОЩИЯ. Така продължителността на средната година възлиза на 365,25 денонощия. Именно такъв календар се въвежда в употреба с императорски декрет на Юлий Цезар през 46 г. пр. н. е. Така тракийските жреци правят принос в календарните реформи и в Римската империя, за да се привърже календарът със сезонните промени и пригоди тогавашният календар за практическите нужди на обществото и отделния човек.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам