Димитър Събев, икономист и PR на БТПП: Разумният бизнесмен знае как да спестява и да харчи

Димитър Събев е на 33 години. Има магистърска степен по стопанско управление от Икономическия университет във Варна. През 2002 г. става там асистент и докторант. Специализира в Германия икономика на устойчивото развитие. Автор е на книгата Свободни размисли върху възела на размяната.

През 2006 г. започва работа в София като икономически журналист и главен редактор на сайта Money.bg, в момента е Връзки с обществеността в Българската търговско-промишлена палата, пише вестник Национална бизнес поща.

– Г-н Събев, на кое твърдение трябва да се довери бизнесът по време на криза: Спестовността е адекватната мярка за преодоляване на кризата и (или) Спестовността е майка на мизерията?

– Спестовността е добродетел. Според много авторитетни анализатори, кризата се разрази в такава остра степен, на първо място защото хората от богатия свят забравиха за принципите на Спестовността. Консумацията, захранвана с лесно достъпни кредити, излезе от контрол и финансовата система, която се градеше върху разточителността и необмисленото поемане на потребителски рискове от домакинствата и злоупотреба с привличането на финансов ливъридж от компаниите, в крайна сметка рухна.
Същевременно на икономистите е добре известен ефектът на мултипликатора на разходите. Вложените в икономиката средства се умножават, един вид ПАРИТЕ РАЖДАТ ОЩЕ ПАРИ. Ако се ограничат разходите, това автоматично ще доведе до съкращаване на приходите и с това действително се създават предпоставки за обедняване. Прекомерните държавни икономии са едва ли не социално зло. Опитният бизнесмен бяга от крайностите и винаги се стреми да заеме балансирана позиция. Така че не е удачно да заставаме безрезервно зад една от двете сентенции. Всъщност обществото се досеща за ценностите на Спестовността чак по време на криза. Например, ако погледнете какво се е писало през 1936 г. (непосредствено след Голямата депресия) за разумното управление на финансите на фирма и домакинство, ще срещнете принципа 80:20.
ПРЕПОРЪЧВА СЕ ПОНЕ ЕДНА ПЕТА ОТ СРЕДСТВАТА ДА СЕ СПЕСТЯВАТ ЗА ЧЕРНИ ДНИ. По-рано, през 1920-та, моделът за подражание едва ли не тъне в блясък и лукс. Сходна смяна на стопанските ценности виждаме и в нашата епоха.

– Кои пера е разумно да се съкращават по време на криза и кои – в никакъв случай? Кои спестявания днес могат да доведат до огромни разходи утре?

– Логиката на антикризисната политика всъщност е да се инвестира в насока, която да минимизира настоящите щети, но Ида предвиди бъдещите движения и съответно да позиционира организацията или институцията в най-благоприятната зона в следващия период. Мисля, че РАЗХОДИТЕ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ И ЗА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ НЕ СЛЕДВА ДА СЕ ПРЕНЕБРЕГВАТ ИЛИ НАМАЛЯВАТ, поради моментните икономически трудности. Напротив, във време на криза разумните организации следва да заложат именно на ИНВЕСТИЦИИ В СВОЯ ИДЕЕН И ТЕХНОЛОГИЧЕН КАПАЦИТЕТ, така че да придобият нови конкурентни предимства.
Същевременно да не забравяме, че е безсмислено да се наливат пари в институции, дори и те да носят титлата  научни, които дават слаби резултати. С две думи, във време на криза е разумно да се съкращават неефективните разходи.
Когато намаляващите приходи все пак започнат истински да стресират организацията, изниква ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС С НАМАЛЯВАНЕТО НА РАЗХОДИТЕ ЗА ПЕРСОНАЛ.
Съветът, който дават в тази насока водещи консултантски организации, например Бостънската консултантска група, е да се изчака възможно най-дълго, преди да се пристъпи към съкращаване на ключовия персонал на фирмата.

Разходите за труд могат да се овладеят с други, по-гъвкави способи. На пазара на труда квалифицираните кадри продължават да не достигат, фирмата ще плати по-малко, ако ги задържи сега, отколкото ако в бъдеще бъде принудена да ги търси на свободния пазар.

– Кои са, според Вас, мерките, които правителството непременно трябва да предприеме, за да облекчи задачата на българския бизнес да оцелее и продължи да се развива?

– Според мен, по-важно е да се изпълни вече обещаното, отколкото да се поемат нови гръмки обещания. Бизнесът не търси чудеса, а само онова, което се очаква по принцип от едно отговорно правителство. Ако нашето правителство запази добрите данъчни условия за бизнеса в страната, ако своевременно издължава дължимите суми към компаниите, ако, както обеща, намали бюрократичната тежест и премахне чиновническите спънки пред усвояването на структурните фондове, ако създаде увереност, че в нашата страна законите се спазват, ако убеди международните ни партньори, че България е страна, която заслужава доверие – ако отговори на всички тези хигиенни условия, можем с основание да очакваме, че в следващата година, въпреки кризата, българската икономика ще се развива добре.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам