Млад мъж и двегодишно момиченце от Стара Загора са с морбили

Два случая на болни с морбили има регистpирани в Стара Загора през декември, потвърдиха от РИОКОЗ – Стара Загора. Заболяването и на двамата пациенти протича леко. Мъжът е на 36 години и е настанен в Инфекциозна болница, а двегодишното момиченце се лекува у дома.

Това са първите случаи на зараза с морбили от доста години, информира д-р Таня Перчемлиева, началник-отдел “Противоепидемичен контрол” към здравната инспекция в Стара Загора, пише вестник Старозагорски новини.
Директорът на РИОКОЗ д-р Елена Канева съобщи, че от здравното министерство са поискали справка за броя на жителите от областта на възраст от 1 до 20 години за допълнителна имунизация срещу морбили, паротит и рубеола. Освен Старозагорска област, данни са подадени и от инспекциите в Пловдив, Хасково, Велико Търново, Габрово, Пазарджик и Русе. Така наречената триваксина се прави срещу шарките морбили, рубеола и заушка. Имунизират се децата от 12 до 15 месеца, а втората доза се поставя при деца между 4-тата и 6-ата година. От РИОКОЗ – Стара Загора, обаче уточниха, че все още нямат никакви официални указания за допълнителна имунизация.
Морбилите са популярни сред населението като дребна шарка или брусница и е остро заразна, въздушно-капкова инфекция. Вирусът на морбилите предизвиква обриви, кашлица, хрема, раздразнение на очите и треска. При усложнения води до ушна инфекция, пневмония, апоплектичен удар, мозъчно увреждане и смърт. За жалост в Сливен завчера бяха регистрирани два смъртни случая на 16-годишно момче и бебе, обобщават лекари.
От РИОКОЗ – Стара Загора, информират, че в региона няма други случаи на морбили, но има болни от паротит. Както вече информира “Старозагорски новини”, огнището е в ромската махала в село Тъжа, Казанлъшко. Регистрираните случаи през октомври и ноември са били 56, като по-голямата част са малки деца. През декември има само два нови случая на паротит, уточни д-р Таня Перчемлиева. Вирусът на заушката предизвиква треска, главоболие и подуване на жлезите. При усложнение вирусът може да доведе до загуба на слуха, менингит, болезнено подуване на тестисите или яйчниците и в редки случаи смърт.
Рубеолата също се предава по въздушно-капков път и заразата се предава след контакт с болен. Комбинираната ваксина за морбили, рубеола, паротит (МРП) може да предпази от заразяване. Повечето деца, които са ваксинирани с МРП, не могат да се заразят с тези болести. Ако обаче не бъде направена реимунизация, рискът от заразяване е доста по-голям, предупреждават здравните работници.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам