Председателят на БТПП участва в кръгла маса по проблемите на сивата икономика

Председателят на Българската търговско-промишлена палата  Цветан Симеонов взе участие в кръгла маса на тема Сивата икономика в България – политики за преодоляване на икономическата криза. Събитието бе организирано от Центъра за изследване на демокрацията и Фондация Фридрих Еберт. Г-н Симеонов направи презентация по политиките и възможните мерки за ограничаване на сивата икономика в България, съобщиха от пресцентъра на БТПП.

Акценти в изказването му бяха следните пет проблемни области:

  • Подобряване на административното обслужване и ограничаване на регулативните режими;
  • Данъчен режим (и по-специално мерки, насочени към намаляване на данъчните измами с ДДС);
  • Обществени поръчки;
  • Предвидимост и обоснованост на нормативните промени;
  • Прозрачност при усвояване на европейските фондове.

Според председателя на БТПП, ограничаването и преодоляването на проявите на сивата икономика е невъзможно без по-високо стандартизиране на административните процедури и документи; прехвърляне на дейности от публичната администрация на НПО; възлагане на браншовите организации на най-леки регистрационни режими и приемане на Закон за браншовите организации; създаване на държавно – обществен орган за упражняване на надзор за ограничаване на регулативни режими и събираните такси.

За ограничаване проявите на сивата икономика е уместно да се възложат изрични правомощия на областните управители да следят за законосъобразността на приетите общински режими и определените за тях общински такси. Наложително е регламентиране на обща презумпция за мълчаливо съгласие по Административнопроцесуалния Кодекс. Също така, нужно е да се предприемат и някои промени в Закона за занаятите.

Относно данъчните режими, срокът за възстановяване на данъчния кредит по ЗДДС следва да се намали на 15 дни. Да се отмени отговорността за чужда вина (т.н. „отговорност в случай на злоупотреба”) по ЗДДС, да се въведе ефективна система за повишаване на квалификацията на данъчните служители и ограничаване на възможността за произволно тълкуване на нормативната уредба. Да се насърчи докладването на случаи на корупционен натиск спрямо данъчните служители, и др.
Що се касае до обществените поръчки, в процедурите по възлагане на обществени поръчки е задължително да се включат представители на браншовите организации. В регистъра на обществените поръчки е нужно нормиране на по-широк кръг от данни, напр. решенията на комисиите на възложителя и тяхното обжалване; качеството на изпълнените услуги по сключените договори; данни за евентуално начислени неустойки и вреди по сключените договори.

Цветан Симеонов изтъкна необходимостта да се работи за цялостно и максимално опосредстван процес на възлагане на обществени поръчки чрез подходящ софтуер, включително когато е възможно класирането на заявките и фирмите също да се извършва по електронен път. Следва да се дефинират и ясни клаузи за неизпълнение – както по отношение на качеството, така и на сроковете. Наложително е да се забрани популярната в последните години практика за спечелване на търгове с ниски цени и последващо предоговаряне на много по-високи цени поради променени обстоятелства в икономическата среда.

Сред участниците в кръглата маса бяха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам