Европейският парламент е готов за влизането в сила на Лисабонския договор

Парламентът се подготвя за увеличаването на своите пълномощия с влизането в сила на Лисабонския договор. В този контекст депутатите приеха изменения във вътрешните правила на ЕП, които да вземат в предвид пристигането на 18-те нови депутати, нарасналите законодателни правомощия и новата бюджетна процедура, която поставя ЕП на равна основа с правителствата на държавите членки, съобщиха от българската пресслужба на ЕП.

Промените в Правилника за дейността на ЕП бяха приети на пленарното заседание в сряда. Докладчикът David Martin (С&Д, Великобритания) коментира по следния начин вота: С Единния европейски акт Парламентът от бебе навлезна в детството, Маастрихт ни прекара през пубертета, договорите от Ница и Амстердам ни доведоха до зрелостта и вярвам, че с Лисабонския договор Парламентът получава пълните права на един зрял Парламент.
Общо 18 нови депутати от 12 държави членки ще заемат своите места в ЕП, след като новият договор влезне в сила и всички държави членки ратифицират допълнителен протокол към него относно новите депутати. Дотогава те няма да могат да гласуват, но ще вземат участие в работата на Парламента като наблюдатели – мярка, която беше добавена сега към процедурните правила на ЕП.
Измененията във вътрешните правила за работа на ЕП вземат също така предвид значителното увеличаване на законодателните правомощия на Парламента. С Лисабонския договор почти всички политики на ЕС ще попаднат в обхвата на обикновената законодателна процедура, при която Парламентът и Съветът са равни като законотворци. Бюджетните правила също ще бъдат изменени, като ЕП ще има пълно равенство със Съвета при определянето на бюджета на ЕС.
В допълнение, процедурата по назначаване на председателя на Комисията беше променена, предвид по-големите правомощия на Парламента в това отношение. Други промени във вътрешните правила на ЕП отразяват законодателното въздействие на Хартата на основните права, правото на ЕП да предлага промени в договорите и нарасналото влияние на националните парламенти.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам