Пречиствателната станция на Стара Загора ще заработи през август 2010 г.

Най-вероятно през август 2010 година пречиствателната станция за отпадни води на Стара Загора ще влезе в редовна експлоатация, заяви Йорданка Стоянова – директор на дирекция “Европейски инфраструктурни проекти” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Тя допълни, че това е един доста изстрадан обект, финалът на който вече се вижда. 22 февруари е крайният срок за завършването на строителните работи, за монтажа на апаратурата и 72-часовите проби.

Това е и датата, на която трябва да се подпише акт 15, но след това са необходими шест месеца за изготвянето на различни документи. Съоръжението ще бъде собственост на община Стара Загора, а оператор ще е ВиК-дружеството.
В момента на обекта, намиращ се на околовръстния път, здраво се работи. Линията на водата е завършена на 95%, а на утайките – на 75. Паралелно с това се довършва и довеждащият колектор, през който ще преминават около 60 000 кубически метра отпадни води дневно. Целият процес по биологичното очистване, включително отстраняването на азот и фосфор, е напълно автоматизиран и съоръжението ще бъде обслужвано само от 12 души, пише вестник Старозагорски новини.
Изграждането на пречиствателната станция струва 13.5 милиона евро – 75% по програма ИСПА, 10% от държавния бюджет и 15% заем от Европейската банка за възстановяване и развитие. Кредитът трябва да се погаси до края на 2019 г., каза Стоянова. Тя обаче не се ангажира с прогнози с колко ще поскъпне водата на старозагорци след пуска на станцията. Цените били в правомощията на “ВиК” и Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.
Припомняме, че две години след първата копка (май 2005-а) работата на обекта, който трябваше да бъде готов в края на 2007-а, спря. Причините бяха в забавяне на процедурата, в затруднения при преминаването на довеждащия колектор под обиколния път и най-вече в липсата на оборотен капитал от страна на немския партньор “Хайткамп”, който заедно с турския МАСС са изпълнители на обекта. Впрочем от август 2009-а на станцията работи само турската фирма. “Хайткамп” се е отказал, но отговорността за извършеното от него не е снета, подчерта Стоянова. По този повод тя допълни, че преговорите са били доста тежки, но от министерството са защитили на 100% българските интереси.
Според Йорданка Стоянова, всичко изградено до този момент е платено и обектът ще се вмести в предварително определената сума. Все още нямало решение за използването на отпадния газ метан, въпреки че хранилището вече е готово. За да бъде използван метанът за производство на ел.енергия, е необходимо да се изгради когенератор, чиято цена е около 500 000 евро. Стоянова заяви, че по този въпрос са водени разговори с Европейската комисия и че когенераторът ще си изплати инвестицията за три години.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам