Ипотпал – или доколко информацията в интернет има нещо общо с истината?

Нормално е днес всяка фирма да има свое присъствие в интернет. Нормално е да се опитва да увеличи пазарното си присъствие, клиентите и приходите си чрез интернет. Точно това е целта и на една от българските фирми, търгуваща с компютърна техника. Тя организира уеб състезание с награда, равна на десетина средни месечни заплати. Темата на надпреварата се нарича ипотпал.

Целта е въпросната фирма да получи предимство пред конкурентите си и да повиши продажбите си. Как ще го направи? Всеки участник в интернет състезанието трябва да постави връзка към сайта на организаторите. Стотината линка са безценен ресурс и ще повишат рейтинга на фирмения сайт. Има и други директни ползи – повишен трафик (посетители, които може би ще направят покупка), добра реклама, привличане на симпатии от специалисти, които пряко се занимават с компютри, програмиране, дизайн и интернет и т.н. Парите са добре вложени. Ако фирмата се опита да постигне подобен ефект с други методи, много вероятно е да похарчи доста по-голяма сума. Наградата обаче е стимул за участниците. Печели този, който в края на март 2010 г. (в точно определена минута) завоюва първо място при търсене в Google.bg на думата ипотпал.

ипотпал

Въпросната дума

ипотпал

не съществува в речника на българския език. Употребата й на пръв поглед е странно. Ипотпал е комбинация от букви, които са огледално копие на думата лаптопи (написана на обратно). Проблемът в случая е, че стотици сайтове – малки лични блогове, но и страници с утвърдена аудитория, включиха в употреба тази безсмислена дума. Ипотпал не означава нищо, но за да се постигне желания за целите на уеб състезанието резултат, думата трябва да се пише често в текста – някои правят това почти на всеки ред. И това води до куп безсмислени за масовия читател статии. Много от тези текстове са напълно смислени и верни информации, но паразитната дума замества друга, която има отношение към контекста. Към момента текстове с въпросната нищо не значеща дума могат да се намерят вече на повече от 1000 сайта.

Подобен спам в интернет сайтовете е очевиден и малко посетители биха се подвели от написаното. Но в мрежата не са рядкост и случаите на поднасяне на невярна информация. Това се случва и в големи и сериозни сайтове, често и в под формата на лични мнения, но по-често нарочно и с цел да се манипулира читателя, отколкото поради некомпетентност на автора. Интернет придобива и в България все по-голяма роля като средство за предоставяне на информация. И всичко написано е лесно достъпно, в огромно изобилие. Вярвайте му с едно на ум.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам