България няма ясно изразен национален туристически продукт

България няма ясно изразен национален туристически продукт, с който да се идентифицира пред чуждите туристи. Парите по Оперативните програми, предназначени за туризъм, трябва да бъдат насочени към формирането на разпознаваем продукт в Европа. Огромни усилия трябва да бъдат насочени и към подобряването на качеството на услугите в хотелите. Маркетинг мениджърите на хотелите трябва да работят в тясна връзка с гимназиите по туризъм.

Тези становища бяха маркирани по време на конференция за развитието на планинския туризъм у нас. Участие взеха представители на общини, сдружения и асоциации в бранша, мениджъри на хотели. По предварителна информация участие трябваше да вземе и зам.министърът от МИЕТ с ресор туризъм Иво Маринов, съобщи econ.bg. Той обаче не присъства, вместо него беше изпратен друг представител на министерството.
Приоритетите на страната трябва да бъдат насочени към превръщането ни в целогодишна балнеоложка дестинация, убедена е Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Разполагаме с над 600 минерални източника, каза още тя. По този показател сме на второ място в Европа след Исландия. Огромно наше предимство обаче е климатът, отчита Кацарова. Като предимство трябва да отчетем, че нашите минерални източници са с различна температура, подходящи са за лечение на широк спектър от заболявания, каза още Сийка Кацарова.
Според съюза до 10 години имаме всички шансове да се превърнем във водеща дестинация в балнолечението. От там отчетоха още, че трябва да се работи върху изготвянето на стандарти в балнео- и спа сектора. Затова от организацията са потърсили експертна помощ от Европейската спа асоциация.
Ситуацията у нас е такава, че всеки един хотел, който разполага с джакузи и сауна, може да си сложи знака „спа”, а това създава фалшив имидж. От бранша много добре знаят какви са реакциите на чуждите туристи, посетили наши самонарекли се спа- хотели. Кацарова даде пример с руски турист, чийто гръб е бил изгорен при процедури в самоназовал се за спа- хотел.
Беше отделено внимание и на приоритетите за сектора. Според Сийка Кацарова спа-туризмът трябва да върви ръка за ръка с културно-историческия туризъм.
Съюзът в момента разработва проект за прокарване на водопровод с минерална вода от смолянското село Беден до курортния комплекс Пампорово. Очакванията са до 5-6 години, при намиране на съответното финансиране, комплексът да се превърне в единствения термален курорт у нас.
Юлияна Христова, генерален мениджър на хотел Вихрен палас ски & спа ризорт в Банско, сподели практики за подбор на административен персонал в хотелите. Нейният екип работи съвместно с учениците от Гимназията по търговия и туризъм в Разлог.
Много е важно мениджърът да види качествата у младия човек, който все още не е професионалист, и да го превърне в такъв, сподели философията на работата си мениджърът.
Христова и нейни колеги четат определени лекции в гимназията, за да могат учениците да са в час с постоянно променящите се изисквания на хотелите. В часовете трябва да се следи внимателно за интересите на учениците, какво ги интересува, силните им страни и да се намери подходящата за тях позиция в хотела, смята още мениджърът.
Освен погледа върху младите и перспективните кадри, мениджърите на хотелите трябва да имат и постоянно наблюдение върху развитието на служителите, с които разполагат. В тази насока е необходимо изработването на индивидуални програми за квалификация и усъвършенстване на хотелския персонал.
Юлияна Христова отдели внимание и на причините, които затрудняват развитието на планинския туризъм. Един от факторите е комуникацията с местната власт.
Ако искаш да сложиш един по-интересен билборд, сблъскваш се с бюрокрацията на общината, заяви специално за Econ.bg Христова.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам