Световната банка ще подпомага реформата при безопасността на храните и комасацията

Безопасността на храните и комасацията са предварително набелязаните основни приоритети от сектор земеделие, които ще бъдат включени в подготвяната стратегия за партньорство между България и Световната банка за следващите 4 години. Това стана ясно след проведените срещи на мисията на Световната банка в България със заместник-министрите на земеделието и храните Преслав Борисов и Цветан Димитров.

Като първи приоритет е маркиран въпросът с безопасността на храните и свързаните с него ветеринарен и фитосанитарен контрол, съобщиха от пресцентъра на земеделското министерство. Това е най-амбициозната реформа в сектора, защото засяга цялото общество и затова може да бъде обект на сътрудничество с финансовата институция, увери зам.-министър Цветан Димитров своите гости. До януари 2010 г. ще бъде изготвена стратегия за структуриране на Агенция по безопасност на храните, като след това ще бъдат предприети и законодателни промени с оглед създаването на новото ведомство, допълни той. Проследяемостта на земеделската продукция и нейното правилно съхранение е важен момент при реализацията на една политика по безопасност на храните, каза пред мисията зам.-министър Преслав Борисов, като даде конкретен пример със зърнопроизводството. Защото когато няма сигурност и яснота на тези етапи, се обезсмислят следващи усилия, допълни той.
Разпокъсаността на земите и управлението на водите за напояване е другият важен проблем, който е набелязан за съвместна работа. Заместник-министър Борисов очерта ролята на правителството в посока подпомагане на естествения процес на окрупняване и създаване на условия за неговата реализация. Той изрази желание да бъде споделен опита на финансовата институция в други страни с близки условия на нашата. Световната банка е готова да предостави вече използвани пилотни решения, каза Холгер Крей, оперативен ръководител в сектор земеделие и развитие на селските райони във финансовата институция. Кагато става въпрос за намиране на стратегически подход за окрупняване на земите, обясниха експертите. Международната институция има готовност да предложи аналитични услуги, както и техническа помощ – посещения в страни с успешни реформи и в страни с неблагоприятно развитие на процеса, семинари и т.н. Така България ще избере най-добрия подход, като се поучи от опита на другите. Не бива да се подценява и социалният маркетинг, заради емоционалните връзки на хората със земята, отбеляза Крей.
В условията на сложно фискално време трябва да се изберат най-важните въпроси, а не да се разпръскват средствата в много направления, препоръча Пиер Колей, старши специалист по микрофинанси в банката. Въпросите, свързани със селското стопанство са приоритетни и за финансовата институция, каза той. Трябва да се помисли и за следното в бъдещата работа – къде е необходима аналитична работа, къде са необходими инвестиции; как могат да се използват европейските фондове и по какъв начин да се привличат допълнителни инвестиции, обясниха експертите.
Същият екип ще се срещне и с министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на 26 октомври 2009 г., когато ще бъдат дискутирани очертаните приоритети. Мисията на Световната банка е на посещение в страната от 22 до 26 октомври 2009 г., а стратегията за партньорство с България предстои да бъде завършена в края на ноември, уточниха представителите на международната финансова институция.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам