- 23.10.2009
- Posted by: admin
- Category: News
Строителството на лот 2 на автомагистрала “Тракия” ще започне по-рано от предвиденото. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след срещата си с еврокомисаря по регионална политика Павел Самецки вчера. Премиерът заяви, че ще се спазят абсолютно всички процедури, които законодателството изисква. Той е успял да убеди гостите, че са научени уроците от магистрала “Люлин”.
Строителството на лот 2 на автомагистрала “Тракия” ще започне по-рано от предвиденото. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след срещата си с еврокомисаря по регионална политика Павел Самецки вчера. Премиерът заяви, че ще се спазят абсолютно всички процедури, които законодателството изисква. Той е успял да убеди гостите, че са научени уроците от магистрала “Люлин”. Едно от нещата, които най-тежко се преодоляват, е загубеното доверие, коментира Борисов. Аз уверих еврокомисаря, че ще се справим, добави Борисов. “Процедурата за финансиране на водния цикъл на Враца и Габрово е пред подписване. Метрото на София също стартира”, каза премиерът. Строителството на лот 2 от Стара Загора до Нова Загора трябва да започне през март.
Изцяло е осигурено финансирането не само на автомагистралата, но и на другите проекти по Оперативна програма “Транспорт”, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Има подписано споразумение с Европейската инвестиционна банка, което може да бъде използвано, добави министърът. Европейските пари трябва да бъдат използвани смислено и ефективно, а за България може би най-смисленият проект в момента е именно тази магистрала, отбеляза Плевнелиев, цитиран от вестник Монитор.
С новото правителство откриваме нова фаза в нашите отношения, вярваме, че ще можем да си сътрудничим по нов и конструктивен начин, заяви и Павел Самецки. Той напомни, че България има огромни възможности чрез предвидените 6.4 млрд. евро за периода 2007-2013 г., които могат да бъдат използвани за модернизация на икономиката и инфраструктурата. Важно е да се изберат добри проекти, добави еврокомисарят. Той заяви, че в миналото са били направени грешки, които не трябва да се повтарят.
Европейската комисия търси универсално решение за всички страни за удължаване на програмите по кохезионните фондове като ФАР и ИСПА, каза още Самецки. Освен България подобни проблеми имат Полша, Чехия, Испания и Португалия. За България срокът за усвояване на ИСПА изтича в края на 2010 г. За десет години сме усвоили едва една четвърт от предоставените й общо 1.6 млрд. евро.
Еврокомисията ще вземе решението общо за всички страни с проблеми през следващите седмици, каза Самецки. Информационната система за управление и наблюдение на фондовете от ЕС е напълно завършена и това е отчетено пред еврокомисаря, съобщи пък вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.