Енел Марица изток 3 подкрепи реинтродукцията на белоглавия лешояд в Централен Балкан

Дружеството за защита на хищните птици (ДЗХП) и партньорски организации отпразнуваха днес приключването на най-важния етап от своя проект за възстановяване на популацията на белоглавия лешояд в Стара планина – построяването на волиера за престой на лешоядите до съзряването им и адаптирането им към района, в който ще бъдат заселени отново.

Стара Загора

Съоръжението е монтирано близо до село Манолово, община Павел баня и в него вече са настанени първите два лешояда, които идват от Испания. Изграждането на волиерата е първият проект в областта на биоразнообразието, който Enel подкрепя в България. Компанията осигурява основната част от финансирането му.
Още през 1998 г. Enel учреди програмата „Биоразнообразие и устойчиво развитие” с цел да повиши обществената информираност по отношение на биоразнообразието и неговото опазване чрез проучване на взаимодействието между енергията и екосистемите. Оттогава Enel си сътрудничи с екологични организации за укрепване на биоразнообразието в районите около нейните централи.

Волиерата беше открита в присъствието на областния управител на Стара Загора – г-н Йордан Николов, директора на РИОСВ – Стара Загора – г-н Нанчо Видев, кмета на Павел баня – г-н Станимир Радевски, директора на Дирекция Национален парк „Централен Балкан” – г-жа Нела Рачевиц, заместник-председателя на Федерацията за защита на лешоядите – г-н Хуан Санчес, кмета на с. Манолово – Мурад Моллаахмед, заместник-директора на ДЛС «Мазалат» – Валентин Велев и г-н Джон Кларк – мениджър на Еnel за България. Присъстваха представители на всички организации, подкрепили изграждането на волиерата, и жители на околността.
Волиерата е съоръжение от огромна важност за реализирането на проекта за реинтродукция на белоглавия лешояд в Национален парк „Централен Балкан”. Тя беше изградена от ДЗХП и екологични партньорски фондации близо до с. Манолово през август и септември 2009 г. Клетката е дълга 20 м, широка – 10 м и висока 4 м. Заградена е от ограда, чиято цел е да спира достъпа на хищници. В нея вече са настанени първите два лешояда. Предвижда се нова група от още 5 птици да пристигне в района до края на годината. Общият брой на белоглавите лешояди, които се очаква да бъдат заселени в района на Централен Балкан в рамките на следващите пет години, ще бъде около 30.

„Енел Марица Изток 3” e 73% собственост на Enel, най-голямата енергийна компания в Италия и втората по инсталирани мощности в Европа. Компанията притежава първата централа на лигнитни въглища на Балканите, която работи в пълно съответствие с европейските екологични стандарти.

вулиера

проект за възстановяване на популацията на белоглавия лешояд в Стара планина

вулиера

вулиера

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам