БТПП предлага да се работи за гарантиране на заетост, а не на работни места

Във връзка със засилването на напрежението на пазара на труда в страната, Българската търговско-промишлена палата отново обръща внимание към нуждата от иновативни и работещи антикризисни мерки в сферата на заетостта.

Голямата опасност се крие в бавната реакция към проблемите на заетостта и безработицата и в успокоението, че на общоевропейския фон пазарът на труда в България изглежда достатъчно стабилен (според Евростат, през август хармонизираната безработица у нас е 7.1% при стойности над 18% в Латвия и Испания и 9.1% средно за ЕС).

Но не по-малка е опасността да се натовари публичният бюджет с разходи, които не постигат набелязаните цели, съобщиха от пресцентъра на БТПП. Според Международната организация на работодателите, участвала в изготвянето на рамковия документ Глобален пакт за заетостта, целта на правителствените политики следва да е не запазване на „работни места”, а запазване на „заетостта”. Разликата е в осигуряваната възможност, във втория случай, да се генерират доходи устойчиво, на база прираст на добавената стойност в условията на конкуренция и постоянно повишаване на производителността на труда. Борбата за запазване на работни места е обречена да генерира постоянно нарастващи разходи за обществото.

БТПП активно участва в обсъждането от Националния съвет за тристранно сътрудничество на антикризисната мярка за овладяване на безработицата в страната, предвиждаща да се прецизира наемането в България на работници от чужбина. Стремежът е дискутираните промени в Наредбата за условията и реда за издаване, отказ и отнемане на разрешения за работа на чужденци в РБългария, да не ощетяват българските трудови ресурси, но в същото време и да не се поставят пречки пред осъществяването на предприемаческите идеи. БТПП извърши проучване за нагласите към тази мярка сред членовете си. Оказа се, че 74% от участниците в анкетата одобряват промените, които ще доведат до по-трудно наемане на чужденци за работа в страната. Дали това може да се изтълкува като национален ангажимент на българските предприятия и готовност те да понесат част от разходите, за да не влошат сегашната сложна ситуация на пазара на труда, е трудно да се каже.

След като се запозна с мнението на бизнеса по темата, БТПП предложи своето балансирано становище. То предвижда преди да премине към наемане на работници от чужбина, местният работодател да представи доказателства, че активно е търсил нужния му специалист в рамките на българския пазар на труда в предходен период до 30 дни. Сега текстът в сътветната Наредба (чл.6 ал.1 т.1.) гласи „в предходен период, не по-малък от 15 дни”;  предлаганата от МС промяна е „в предходен период, не по-малък от 30 дни”.

Предложеното уточнение се дължи на следния мотив: за по-тесни категории професии е възможно работодателят да си осигури специалст в по-кратък период от 30 дни. Предложената формулировка от МС ще доведе до забава в покриването на работната позиция. Други уточнения, които БТПП иска да види в промененото Постановление на МС, са легализиране съдържанието на понятието „трудов посредник”, да се определят правомощията на трудовия посредник и за чия сметка ще бъдат разходите за уастието му в процедурата, обективни критерии за изготвяне на оценка на кандидата и как да бъдат уредени случаите на разногласия в оценките между работодателя и трудовия посредник. 
БТПП активно се включи и в обсъждането на проекта за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 – 2013”. Макар тази мярка трудно да може да се приложи при задържане на висококвалифицираните кадри, тя би могла да подпомогне фирмите за задържане на нискоквалифицираните работници и да допринесе за мобилността на работната сила, което е проблем за България. В Националния съвет за тристранно сътрудничество БТПП обърна внимание на следните моменти: възможност за авансово заплащане на част от по-продължителните обучения (напр. 20% за втора и трета степен), прецизиране на изискванията за включване в списъка на доставчиците на услуги за обучения, регламентиране на отговорността на лицата, които не са завършили обучението си по тяхна вина, регламентиране на отношенията между работодателя, доставчика на услуги и обучаваното лице, и други.

Тези две конкретни мерки са само част от предложенията на БТПП за позитивни реформи в националната икономика, които да балансират отношенията между работници и работодатели в условията на криза. В тях влизат регламентиране дейността на агенции за временна заетост, регламентиране на работата от разстояние (telework), повече възможности за намалено работно време, неплатени отпуски и по-опростени процедури за освобождаване на работна ръка във времето на кризата и др. БТПП активно промотира идеята за разработване на механизъм за определяне размера на минималната работна заплата с основни критерии ръст на производителността и на брутния вътрешен продукт на глава от населението, а не произволно или с аргумент ръста на инфлацията.

Мерките за гарантиране на заетост, които БТПП предлага, не се изчерпват и с това. Непосредствено след влизането в длъжност на новото правителство, БТПП инициира диалог с изпълнителната и законодателната власт за широки образователни реформи. Палатата работи в насока, образованието в България най-сетне да се приведе в съответствие с нуждите на обществото. Ранното обучение по предприемачество, възраждането на системата на вечерните училища, участието на бизнеса в изготвянето на учебните планове и програми, регламентиране статута на частните учебни заведения – това са само част от проблемите на българското образование, които са в пряка връзка със заетостта, безработицата и изтичането на мозъци в чужбина – и продължават да очакват своето решение, за да се гарантира на българските граждани не работни места, а качествена заетост.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам