Пивоварният бранш е с най-високи осигурителни доходи сред производителите на храна и напитки

Секторът на пивоварната индустрия в България е с най-високи осигурителни доходи в хранително-вкусовата и питейна индустрия. Това показва справка на Националния осигурителен институт за първото полугодие на 2009 г. По този критерий пивоварният бранш заема водеща позиция сред общо 12 групи икономически дейности, свързани с производството на различни видове храни и напитки.

Фактът, че пивоварната индустрия е с най-високите осигурителни доходи в хранително-вкусовата и питейна индустрия напълно отговаря на корпоративната политика за социална отговорност на компаниите от този бранш, коментира председателят на Съюза на пивоварите в България Владимир Иванов. Социалната ангажираност винаги е била сред основните приоритети на производителите на бира в България, а официалната статистика го доказва. При днешните условия на криза, за нас е от още по-голямо значение да инвестираме в човешкия ресурс и високата технологична дисциплина, което гарантира европейското качеството на българското пивопроизводство, допълва Владимир Иванов.
С близо 10% ще се увеличат минималните осигурителни прагове и през 2010 г. в пивоварния отрасъл. Това вече е договорено от синдикати и работодателите в бранша и се отнася за всички категории труд.
В момента броят на пряко заетите с производството на пиво и малц у нас е над 3000 души.  Освен платените за тях към бюджета над 51 млн. евро за социални осигуровки и данъци, браншът генерира положителен икономически ефект и върху индиректно свързаните с производството на пиво дейности. Проучване на Ernst&Young за 2008 г., направено по поръчка на Пивоварите на Европа отчита, че през 2008 г. в свързаните с производството на бира стопански сектори пивоварите са вложили близо 156 млн. евро. От тях най-големи са стойностите за селското стопанство (пивоварен ечемик и хмел)– 29,35 млн. евро и в маркетинга – 30, 46 млн. евро.
Същият доклад на Ernst&Young отчита, че броят на заетите в спомагателни за пивоварната индустрия  браншове у нас възлиза на 9 600 души. Най-голям е делът на
заетите в селското стопанство, услугите, транспорта и маркетинга.
По-рано тази година докладът на Ernst & Young информира, че за 2008 г. родната пивоварна индустрия в България е осигурила приходи от 190 млн. евро за държавния бюджет.
Според същото проучване, за 2008 г. 70% от продажбите на бира у нас са реализирани в магазинната мрежа и супермаркетите, като стойността на продажбите се равнява на 288,3 млн. евро, с ДДС. Останалите 30 % от консумацията на бира са реализирани в заведенията за хранене, бирарии, барове и кафенета, а сумата от продажбите възлиза на 290 млн. евро с ДДС.
В България има общо 11 пивоварни, от които 8 завода, управлявани от  шест компании и 3 минипивоварни. Общият брой на пивоварните в Европа е 3 733. В челната тройка с най-голям брой пивоварни – 1 330, първо място заема Германия; втора е Великобритания – 667 пивоварни; трета Италия – 272.

***
През последните години биреният пазар в България е един от най-динамично развиващите се. Членове на Съюза на пивоварите в България са  Болярка – ВТ АД, Загорка АД, Каменица АД, Карлсберг България АД и Ломско пиво АД.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам