Радиопредаватели ще следят популацията на застрашени от изчезване птици

С 20 радиопредаватели от най-висок клас ще бъдат оборудвани птици от видовете черен лешояд и царски орел. Сателитната техника ще предава на хората информация с цел опазване и подпомагане на размножаването им. Наборът данни ще се приема по GSM от природозащитници от СНЦ Зелени балкани и е част от мероприятия по проект, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС чрез оперативна програма Околна среда 2007 – 2013.

Стойността на проекта е 663 667 лв. и той е сред най-мащабните, осъществяван досега от сдружението. Единствено проектът по Натура 2000 е близък до него, коментира пред вестник Национална бизнес поща ръководителят му Симеон Марин. Но за разлика от Натура 2000 консервационните дейности за черния лешояд и царския орел ще се извършват на много по-малка площ – в районите на Старозагорска, част от Хасковска и Бургаска област.
Солидната инвестиция в екозащита предвижда дори засаждане на истинска черна топола – най-хубавото място за гнездене на царския орел. Хибридните сортове имат живот 50 – 60 години, докато оригиналната е вековно дърво с потенциален живот 600 г., обясниха от Зелени балкани. Природозащитниците са взели резници от паднал клон и вече имат готови фиданки в разсадника в Димитровград.
С цел максимално привличане на птици от застрашените видове се предвижда и изграждане на мюрета – макети на птици.
Основната цел на проекта е повишаване на гнездовия успех на царски орли и лешояди, подпомагане и поддържане на популацията им, както и възстановяване популацията на белошипата ветрушка. Трите вида птици са в Червената книга на България и идеята е да се създадат условия за увеличаване на числеността и възстановяването им в места, където ги е имало и са изчезнали – Дервенски възвишения, Сакар, Източни Родопи, част от Странджа. В рамките на проекта в Центъра за диви животни в Стара Загора ще се сформира родителско ято за размножаване на белошипа ветрушка. Там вече пристигнаха първите 4 птици от вида.
Първото радиомаркиране на птици в България е извършено върху 6 млади птици от вида царски орел през 2007 г. В момента в страната има 35 двойки царски орел, А първото и единствено до момента сигурно гнездене на черен лешояд в България за последните десетилетия е открито от Зелени балкани в Източни Родопи.
Проектът е с продължителност 36 месеца и ще приключи през юли 2012 година.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам