Само 8 университета в България проследяват кариерната реализация на студентите си

Осем са висшите училища  в България, които предоставят информация за кариерната реализация на завършилите студенти. Това са  15.7% от всички 51 акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) университети. Резултатите са от проучване на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

Проучването е в отговор на зачестилите коментари и обществени нагласи по повод нивото на висшето образование в България. Кариерната успеваемост е най-добрият критерий за качеството на образованието във ВУЗ.
„Единственият рейтинг е реализацията на студентите. Тя се хваща много простичко, ако университетът направи запитване до НОИ колко процента от завършилите го студенти през последните 3 г. имат трудови договори, на каква заплата ги осигуряват, къде работят”, коментира Григорий Вазов, президент и председател на настоятелството на ВУЗФ.
Според данни на НОИ, поръчани от Центъра за кариено развитие към ВУЗФ, 97% от дипломираните студенти на висшето училище се реализират успешно в сферата на застраховането и финансите, 23-а от тях са членове на Борда на директорите в различни компании, а 11% се реализират на ниво над среден мениджмънт. Центърът подпомага професионалната реализация и професионалното развитие на студентите, като работи в
партньорство с бизнеса (под формата на различни външни институции), както и със завършилите студенти на висшето училище.
Проучването е проведено между всички 51 университета в България, акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация. Запитани писмено от кандидат- студенти дали следят кариерната реализация на завършилите ВУЗ-а студенти, от 14 универистета отговярат, че я следят, а 8 имат готовност да предоставят статистика.
При запитването информация предоставят УНСС, Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”, Висше строително училище „Любен Каравелов” – София, Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг – София, Театрален колеж „Любен Гройс” – София, Колеж по туризъм – Благоевград и ВУЗФ. От сайтовете на кариерните центрове на още 6 от ВУЗ-овете става ясно, че следят  реализацията на студентите си, между които Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, Югозападен университет „Неофит Рилски”, Русенски университет „Ангел Кънчев”, Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, Лесотехнически университет и Национална спортна академия.  

Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) е първото в България частно специализирано висше училище в областта на застраховането и финансите. То е открито с решение на 39-то Народно събрание от 25.07.2002 г. (обн. ДВ, бр. 75 от 02.08.2002 г.) за обучение на студенти в бакалавърска степен по икономически специалности и отваря врати за първите си студенти в началото на учебната 2002/2003 година.
ВУЗФ е акредитирано от Националната агенция за оценяване и акредитация и осъществява обучение в магистърска степен. Висшето училище има внедрена система за управление на качеството на обучението и научноизследователската дейност, която е сертифицирана от „Moody International” съгласно изискванията на международния стандарт за качество ISO 9001:2000. От 2007 г. висшето училище  има разширена Университетска харта „Еразъм”, която дава възможност на студентите да се обучават или да провеждат практика във висши училища и институции в страни-членки на Европейския съюз (ЕС) и на Европейското икономическо пространство.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам