Enel партнира с Китай за прилагане на технологии за улавяне и съхранние на въглероден двуокис

Сътрудничеството между Италия и Китай в сферата на технологиите за улавяне и съхранение на въглероден двуокис (CO2) продължава. На 14 септември 2009 г. в китайската столица Пекин беше подписано споразумение от министъра на науката и технологиите на Китай, Уан Ган, от министъра на околната среда на Италия – Стефания Престиджакомо и от директора на отдел Инженеринг и иновации на Enel – Ливио Видо.

Споразумението, което следва Меморандума за разбирателство, подписан през месец май 2008 г., предвижда предпроектно проучване за строителството – в китайска централа на въглища, на система за улавяне на произведения CO2 и инжектирането му в нефтено находище, увеличавайки по този начин добива на суров нефт.
Ливио Видо, директор на отдел „Инженеринг и иновации” на Enel, отбеляза: „Днешното споразумение укрепва сътрудничеството между Enel и китайските институции, с които работим успешно от 2004 г. Enel предлага на огромна страна като Китай своите най-напреднали технологии, като тази за улавянето и съхранението на въглероден диоксид, която значително ще допринесе за успеха на борбата срещу измененията в климата.”
Партньорството между Италия и Китай ще спомогне за обмена на информация между изследователите от двете страни. Държавите са се ангажирали с разработване на нови технологии за значително намаляване на емисиите на CO2, отделяни от топлоелектрическите централи.
Enel ще допринесе за успеха на програмата, като сподели с китайските си партньори опита, който компанията е придобила при проектирането и строителството на пилотна система. Тя ще позволи да се тества най-модерната технология за улавяне на CO2 в централата Federico II на Enel в Бриндизи, която започва работа през 2010 г.
Enel е разработила и програма, която в момента се разглежда от Европейския съюз във връзка с изплащането на средства по Европейския план за икономическо възстановяване, за построяването на централа с естествени размери. Тя ще започне да функционира през 2015 г. и ще дава възможност за улавяне на CO2, отделян от захранваната с въглища централа, която ще бъде построена в Порто Толе.
Enel е един от най-активните играчи по отношение на проектите за ограничаване на парникови газове на китайския пазар според условията на Протокола от Киото. Китай е на първо място в света по потенциал за ограничаване на парниковите емисии.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам