Старозагорска драма по Асеновградски сценарий

Ден след разразилия се екшън по принудителното отвеждане на 12-годишно момиче от дома на бащата и предаването му на майката, бащата Христо Христов потърси съдействие и от вестник Старозагорски новини, по думите му – за да даде гласност на случая и да се променят законите.
Случката, наподобяваща тази в Асеновград, събуди любопитството и състраданието на старозагорци, след като за да се изпълни едно съдебно решение, се наложи намесата на съдия-изпълнител и полиция.

От няколко дни бащата обикаля медиите, носейки куп документи, с които да докаже правотата си. Социалните работници от отдел “Закрила на детето” към общинската дирекция “Социално подпомагане” пък правят необходимото, за да защитят интересите на момичето и неговата майка.

Версията на бащата:

Христо Христов и Татяна Христова са семейство от 1993 г., имат две деца – момче на 14 и момиче на 12 години. Бракът започва да куца, минават през ред перипетии, включително и до молба от страна на съпругата за защита от домашно насилие, в резултат на която на съпруга е издадена ограничителна заповед да се въздържа от насилие и го предупреждава, че при неизпълнение ще бъде задържан и ще бъде уведомена прокуратурата. Майката и децата търсят помощта на сдружение “Самаряни” и са настанени в кризисния център. От объркания разказ на Христо става ясно, че няколко пъти са се събирали и разделяли, че Татяна е напускала дома, а после сама се връщала при съпруга си, а той я приел, защото я обичал. Следват обвинения в различни прегрешения, за които бащата признава, че са правени пред децата. Докато се стигне до развода. В решението на Районния съд е записано, че вината е взаимна. Окръжният съд потвърждава решението. Преди да излезе то Силвия и Пламен живеят при баща си, след което момчето отива при майка си. И така – децата са разделени, Христов получава писмо доброволно да изпълни решението на съда и да върне дъщеря си в едноседмичен срок, което той не е сторил. За да се стигне до 8 септември, когато с буйни реакции и обиди той отказва да се подчини. С малката подробност – преди това е потърсил телевизията, с мотива, с който макар и късно, потърси и нас – да се даде гласност.

Погледът на социалните работници:

“Интересното в този случай е, че бащата обжалва решението на Районния съд само в частта за момичето, за момчето няма претенции. Ние сме провели срещи и с двамата родители и с децата, търсили сме бащата, за да се запознае с изготвения доклад, но той дойде едва след предаването на детето. Нашето впечатление е, че той много активно манипулира детето. Върху него се стовари тежестта и отговорността то само да вземе решение, защото бащата каза, че ще го даде само ако то пожелае. По този начин го постави в т.нар. “криза на лоялност” – да избере при кого от двамата родители да живее, а то обича и двамата. Ами ако утре и майката каже същото?”, коментира Валя Бонева, началник-отдел “Закрила на детето”. Нещо повече – през цялото време Христов заявява, че ще предаде детето само в присъствието на медиите, т.е. съзнателно е търсен един вече познат сценарий, разиграл се наскоро в Асеновград, добави тя. А саморазправата на бащата при предаването на детето е допълнителен стрес и напрежение за момичето. В стрес е и майката, която дълго време не е общувала с него. Според социалните работници майката системно е била подлагана на тормоз, на който децата са ставали свидетели. “Това, което бащата прави, е най-малкото некоректно и уронва престижа на майката. Установихме, че детето употребява думи и изрази, несвойствени за неговата възраст. Той не е пощадил детето си, натоварвайки психиката и емоциите му, поставяйки го в условия на психически тормоз. Раздялата на родителите не трябва да бъде повод за манипулиране и стресиране на децата, и двамата не трябва да допускат да се уронва престижът на другия, за да не уронват така и своя собствен. Да не забравяме, че ефектът може да бъде много тежък”, каза още Валя Бонева. Социалните работници наблюдават майката и момичето, издадени са предписания и на двамата родители за модела на поведение, който трябва да следват. Издадена е и заповед, по силата на която двете деца и двамата родители могат да ползват услугите на психолог или други специалисти от Центъра за обществена подкрепа.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам