- 06.09.2009
- Posted by: admin
- Category: News
Щедрото раздаване на всякакви кредити до средата на миналата година отвори двойно повече работа за старозагорските съдия-изпълнители. Докато към 30 юли 2008 година в Районен съд – Стара Загора заведените дела срещу нередовни платци са били 487, то към същата дата на тази година делата са вече 1020, съобщи за председателят на Районен съд – Стара Загора съдия Росен Чиликов.
Тези дела се разглеждат по бързата процедура и решението излиза за три дни по така нареченото заповедно производство, стъпващо на чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс, пише вестник Национална бизнес поща. Загазилите са предимно хора, теглили най-различни суми на кредит – като се започне от потребителски заеми от 1000 лв. до 30 000 лв. и се стигне до ипотечни кредити от 80 – 100 000 лева. Малка част от образуваните дела са срещу фирми. Броят им е ограничен, защото банките нямат сметка да притискат фирмите, тъй като те лесно биха могли да се обявят в несъстоятелност, обясняват финансови специалисти, фирмените кредити обаче като правило са значително по-големи, отколкото тези на физически лица.
Обикновено кредитодателите завеждат въпросните дела при просрочена трета вноска. Ако не платите веднъж, ще ви се обадят любезно, за да ви попитат, в общи линии, как сте. На втория месец обаче директно ще ви предупредят, че не платите ли до седмица-две, а пък не дай Боже да прескочите още една вноска, ще заведат изпълнително дело срещу вас. Съдия-изпълнителят може да о пише всяка една вещ от жилището ви или каквато и да е движима или недвижима собственост. Може да продаде принудително и апартамента ви. Няма право да посяга на покрива над главата ви, само ако е единственото ви жилище и над него не тегне ипотека. Вариантът за изпадналите в тежко финансово положение кредитополучатели е да преговарят с банките за отсрочване на плащанията. В повечето случаи обаче банковите институции се съгласяват да разсрочат остатъка, само ако внесете 20-30% от цялата сума на взетия кредит. Подобно условие обикновено се оказва непосилно за хората и се тръгва към въпросното заповедно производство. Тенденцията също не е розова. Очакванията са, че до края на годината броят на изпълнителните дела по лоши кредити ще нарасне драстично.