Божидар Данев: Ръст в икономиката спрямо нивото от 2008 г. може да се чака през 2011 г.

Прогнозата ни от пролетта на т.г. за тежка икономическа криза в България през цялата 2010 година се запазва. Най-засегнати са строителството, промишленото производство, туризмът и транспортът, казва Божидар Данев, председател на УС на Българска стопанска камара.

– Г-н Данев, според много анализи влизаме В най-тежките есен и зима за българския бизнес – кои са полезните стъпки, които биха намалили негативните последици?
– Трябва да осъзнаем, че в момента икономиката е пред сериозна задълбочаваща се криза – сега сме само в нейното начало. България навлиза в низходяща ликвидна спирала. Наблюдава се влошена ликвидност в бюджета – няма приходи, ограничени са разплащанията, БЮДЖЕТЪТ СЕ ПРЕВРЪЩА В ЕДИН ОТ ОСНОВНИТЕ ГЕНЕРАТОРИ НА ЗАДЛЪЖНЯЛОСТ, в т.ч. на междуфирмена задлъжнялост. Ниска ликвидност се наблюдава и във финансовия сектор. Не е трудно да се прогнозира, че същата се очаква да се задълбочи 2009 – 2010 г. Самият факт, че лихвите по депозити достигат до 10 – 12%, означава, че се наблюдава сериозен недостиг на паричен ресурс. Нискаликвид-ност има и в бизнеса, поради комплекс от причини – липса на поръчки, не-финансиране от страна на банките, забавени плащания от контрагенти, от страна на бюджета (вкл. възстановяване на ДДС), междуфирмени задължения и др. ПРОГНОЗИРАМЕ ТЕЖКА ИКОНОМИЧЕСКА КАРТИНА ПРЕЗ 2010 Г. ОЩЕ ПРЕЗ ФЕВРУДРИ – МАРТ.

– Кои са най-засегнатите браншове?
– Строителството, промишленото производство, туризмът, транспортът и др. Оказва се, че България е силно чувствителна към външното въздействие на кризата, поради силната отраслова деформация в последните 5-10 години, която се постигна за сметка на екстензивното развитие на строителството и енергоемките дейности. Деформацията съществува и поради една непремерена, небалансирана и объркана държавна политика в областта на туризма. Налице е и многогодишна ерозия в управлението на селското стопанство. Виждаме какво е състоянието на животновъдството, на зеленчукопроизводството, на овощарството и др. Единствено, като че ли, ПРОДЪЛЖАВА ДОБРЕ ДА СЕ РАЗВИВА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЗЪРНЕНИ И МАСЛОДАЙНИ КУЛТУРИ.

– Новото правителство се вслуша в съвета на БСК да съсредоточи усилията си в Бюджет 2010, защото за този е вече късно. Каква трябва да е философията му?
– Като цяло, определяме предложената от правителството средносрочна фискална рамка за периода 2010 – 2013 г. като изключително разумна, навременна и предпазлива. Приветстваме демонстрираната готовност да се планира авансово бюджетната рамка за целия управленски мандат. Това ВОДИ ДО НУЖНАТА СТЕПЕН НА ПРОГНОЗИРУЕМОСТ НА СРЕДАТА, което е от полза за привличането на свежи чужди инвестиции и капитали. Полезно е и за бизнес планирането на всички стопански субекти в страната. В този контекст обещанието за запазване на данъчните ставки означава за бизнеса послание за ясна и прогнозируема икономическа среда. ПРЕДВИДЕНИЯТ РЪСТ НА БВП Е РЕАЛЕН И ЗА ПЪРВИ ПЪТ ОТГОВАРЯ НА НАШИТЕ ПРОГНОЗИ.
Отчетени са предвижданията за икономически спад през 2009 – 2010 г. комулативно с 8.3% и, евентуално, чак през 2011 г. да имаме относително малък ръст спрямо нивото от 2008 г. Това означава, че е необходимо силно напрежение в бюджета, така че подкрепяме правилната стъпка на правителството за ЗАМРАЗЯВАНЕ НА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ И ДРУГИТЕ ДОХОДИ.
Това рестриктивно намерение може да се коригира, ако всички работим достатъчно активно и БВП тръгне нагоре. Сега обаче, е важно да се готвим за икономическа зима, а ако дойде пролет, едва тогава можем да мислим за по-либерален бюджет.
Положително оценяваме намерението за поетапно намаление на осигурителните вноски – през 2010 г. с 2 пункта и с по 1 пункт всяка следваща година, така че да се изпълни политическото обещание за 5 пункта в края на мандата. От това ще спечелят и работодателите, и заетите, и държавата – работодателите ще съумеят да запазят повече работни места и ще излязат на светло, заетите ще увеличат покупателната си способност, а държавата ще увеличи постъпленията в обществените фондове.

– Как оценявате готовността на правителството да намали регулаторните режими с 30 на сто?
– Приветстваме я, но трябва да бъде овладяно порочното действие на администрацията (както на национално, така и на общинско равнище) за НЕПРЕКЪСНАТ РЪСТ НА ГЛОБИТЕ, ТАКСИТЕ И НЕУСТОЙКИТЕ. Налице е своеобразен конфликт на интереси, тъй като във всички подзаконови актове, писани от същата тази администрация, е предвидено между 25 и 75 на сто от събираните такси и глоби да се формира допълнително материално стимулиране за административните служители. Това създава желание у администрацията непрекъснато да увеличава таксите и да притиска бизнеса.
ИСКАМЕ БЮДЖЕТИТЕ ОТ 2010-2013 Г. ДА БЪДАТ ИЗЧИСТЕНИ ОТ ПАРАЗИТНИ ПЛАЩАНИЯ, КОИТО СКРИВАТ РЕАЛНИТЕ РАЗХОДИ НА ОПРЕДЕЛЕНИ МИНИСТЕРСТВА. Така например, реалните разходи на МВР, МО и Министерство на правосъдието са значително по-високи, но част от тях се крият чрез субсидията, предоставяна на НОИ. Да се отчете възможността за продажба на емисионни права на въглероден двуокис по протокола от Киото с цел да се реализират допълнителни приходи за бюджета в размер на около 1 млрд. евро.

– Каква е позицията ви за проблемите в здравеопазването от гледна точка на устойчивостта на цялата социално-икономическа система?
– Липсва яснота относно финансирането на нере-формираната здравна система, в която се наливат непрекъснато средства без резултат. Задълбочава се порочният кръг ГРАЖДАНИТЕ НА СТРАНАТА ВСЕ ПОВЕЧЕ ДА ПОЕМАТ РАЗХОДИТЕ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, без да има значим ефект в тяхното обслужване.
Съществува също драстична неравнопоставеност при определяне и внасяне на осигурителните вноски за сметка на държавата и на бизнеса. Например, за 2008 г. средната осигурителна вноска за един работещ месечно е 25.6 лв., а за осигурените от държавата – 8.6 лв. на човек месечно, въпреки че тя осигурява най-рисковия контингент от населението. НЕОБХОДИМО Е ОБЯВЯВАНЕ НА МАКСИМАЛЕН БРОЙ СХЕМИ ПО ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ С ОТВОРЕН СРОК ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ с цел ускоряване на усвояването на евросредствата. Да се направи списък с приоритетните проекти за реализация чрез публично-частно партньорство. Насърчаване на производства с висока добавена стойност, вкл. чрез инвестиции в приложна наука.

– Кои са позитивните измерения на кризата?
– Икономическата криза има и положителен ефект – тя поставя сериозни въпроси относно секторното оптимизиране на икономиката ни, лекуването на някои сериозни макроикономически дебаланси. Но икономическата задача е необикновено сложна – ОТ ЕДНА СТРАНА, ТРЯБВА ДА ИЗЛИЗАМЕ ОТ КРИЗАТА, А ОТ ДРУГА – ТРЯБВА ДА ЛЕКУВАМЕ ДОСЕГА НАНЕСЕНИ ТРАЙНИ НЕГАТИВНИ ЯВЛЕНИЯ В ИКОНОМИКАТА, т.е. от дефектите в икономиката трябва да направим ефект. Паралелно с това, съществува и дефицит на квалифицирана работна ръка. При една добре структурирана икономика неминуемо ще възникне проблемът с квалификацията и технологичната култура. Впрочем, с цялостната култура на населението – неспазването на правилата, вандализма, екологичната и битова култура и прочие.
Интервю на вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам